  • Mfr # M07090.060.0020
  • Zoro # G2652365
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07090.060.0020
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
20 mm
Drive Size
5 mm
Head Height
4 mm
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
10 mm
Head Dia.
10 mm
Length
20 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
1 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable