  • Mfr # M24540.060.0012
  • Zoro # G0255945
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24540.060.0012
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
12 mm
Head Dia.
11 mm
Head Height
3.3 mm
Head Width
11.3 mm
Screw Size
M6
Maximum Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 12 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse