  • Mfr # M24640.060.0016
  • Zoro # G2360967
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24640.060.0016
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
16 mm
Head Dia.
12 mm
Head Height
3.6 mm
Head Width
12 mm
Screw Size
M6
Maximum Head Height
3.6 mm
Maximum Head Width
12 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 16 mm, Head Width 12 mm, Head Height 3.6 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 85, DIN EN ISO 1580, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 12 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.6 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100