  • Mfr # M24670.060.0020
  • Zoro # G2969897
Drive Size
#3
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24670.060.0020
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
20 mm
Drive Size
#3
Head Height
3.3 mm
Head Dia.
11 mm
Screw Size
M6
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 965A, DIN EN ISO 7046
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 20 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100..