  • Mfr # MPPJ060250-025P1
  • Zoro # G3418484
CAD Available
Key Features
Pan Head
Phillips Drive
CAD Drawing
System of Measurement
Metric
Drive Size
#3
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MPPJ060250-025P1
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
20.9 mm
Drive Size
#3
Head Dia.
10.5 mm
Head Height
3.9 mm
Head Width
10.5 mm
Screw Size
M6
Maximum Head Height
4.1 mm
Maximum Head Width
10.5 mm
Details
CAD Available
Yes
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
JIS B 1111
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B99
Includes Washer
Washer Not Included
Includes Nut
Nut Not Included
Thread Pitch
1 mm
Pack Size
Small
Material Grade/Class
4.8
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
JIS B 1111
Thread Style
Fully Threaded
Made in North America
Not Made in North America
Type
Machine Screw
Description
Machine Screws, Head Type Pan, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive JIS Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 25 mm, Head Width 10.5 mm, Head Height 3.9 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards JIS B 1111, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 10.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.1 mm