  • Mfr # PKM6100-40PHS-01
  • Zoro # G5577542
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PKM6100-40PHS-01
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
40 mm
Head Dia.
11.7 mm
Head Height
3.3 mm
Screw Size
M6
Head Width
12 mm
Overall Length
43.3 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Maximum Head Width
12 mm
Recommended Hole Size
6 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
M103
Temp. Range (F)
Fully Threaded
Resistance Properties
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Includes Nut
Nut Not Included
Includes Washer
Washer Not Included
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Thread Pitch
1 mm
Pack Size
Small
Coarse
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 40 mm, Head Width 12 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 12 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm