  • Mfr # M24520.060.0045
  • Zoro # G2649151
Tensile Strength
58,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24520.060.0045
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
45 mm
Head Dia.
10 mm
Head Height
3.9 mm
Minimum Thread Length
45 mm
Screw Size
M6
Head Width
10 mm
Maximum Head Height
3.9 mm
Maximum Head Width
10 mm
Tensile Strength
58,000 psi
Machine Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
1 mm
Minimum Temperature
58 Degrees F
6g
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 45 mm, Head Width 10 mm, Head Height 3.9 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 58,000 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length 45 mm, Type Machine Screw, Maximum Head Width 10 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.9 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric