  • Mfr # M51110.060.0050
  • Zoro # G2811630
Key Features
Flat Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,518 psi
Standards
DIN 963, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51110.060.0050
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
50 mm
Head Dia.
11 mm
Head Height
3 mm
Screw Size
M6
Maximum Head Height
3 mm
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Slotted
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,518 psi
Standards
DIN 963, DIN EN ISO 2009
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Thread Fit
6g
Dimensional Standards
Thread Pitch
1 mm
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Material Grade/Class
18-8
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 50 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric