  • Mfr # M51300.060.0060
  • Zoro # G9904277
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51300.060.0060
Fastener Length
60 mm
Head Dia.
11.0 mm
Head Height
3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3 mm
Head Width
11.3 mm
Overall Length
60 mm
Thread Pitch
1 mm
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 60 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3 mm, Drive Size #3, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Style Fully Threaded