  • Mfr # M51300.060.0070
  • Zoro # G3462061
Plain
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51300.060.0070
Fastener Length
70 mm
Head Height
3.3 mm
Head Dia.
12 mm
Screw Size
M6
Minimum Thread Length
70 mm
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Plain
Tensile Strength
85,000 psi
Machine Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Minimum Temperature
58 Degrees F
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 70 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 85,000 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length 70 mm, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric