  • Mfr # M51110.060.0090
  • Zoro # G2811606
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51110.060.0090
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
90 mm
Head Dia.
11 mm
Head Height
3 mm
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Screw Size
M6
Tensile Strength
72,518 psi
Thread Pitch
1 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 90 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric