  • Mfr # M07040.080.0040
  • Zoro # G0305901
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Finish
Black Oxide
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
174,000 psi
Standards
DIN 912
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07040.080.0040
Thread Size
M8-1.00
Screw Length
40 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Length
40 mm
Dia./Thread Size
M8-1.00
Head Dia.
13 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
174,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Fine
Thread Direction
Right Hand
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Type
Fine
Material Grade/Class
Class 12.9
Thread Pitch
1 mm
Dimensional Standards
Material Type
Finish Type
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Material Grade
Class 12.9
Screw Head Type
Cylindrical
Min. Tensile Strength
1,200 N/sq mm
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M8-1, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable