  • Mfr # M07150.080.0010
  • Zoro # G2651516
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07150.080.0010
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
10 mm
Drive Size
6 mm
Thread Length
10 mm
Head Height
4.4 mm
Min. Thread Length
10 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Head Diameter
14 mm
Head Dia.
14 mm
Length
10 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 10 mm, Fastener Length 10 mm, Head Height 4.4 mm, Head Diameter 14 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable