  • Mfr # ZFLH601M8X16
  • Zoro # G010397166
/ea
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M8-1.25
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
5 mm
Tensile Strength
90,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZFLH601M8X16
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
16 mm
Drive Size
5 mm
Head Height
4.4 mm
Head Diameter
16 mm
Maximum Head Height
4.4 mm
Fastener Length
16 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
90,000 psi
System of Measurement
Metric
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
B83
Thread Direction
Left Hand
Material Grade/Class
18-8
Countersink Angle
90 Degrees
Thread Pitch
1.25 mm
Manufacturer Location
Made in US
Minimum Yield Strength
35,000 psi
Thread Fit
6g
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Material Quality Standards
ASTM A582
Pack Size
Small Pack
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 16 mm, Head Height 4.4 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Manufacturer Location Made in US, Material Quality Standards ASTM A582