  • Mfr # M07030.080.0040
  • Zoro # G0306260
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M8-1.25
Material
Steel
Finish
Plain
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M07030.080.0040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
40 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
5 mm
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Length
40 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
13 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Plain
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
DIN 6912
System of Measurement
Metric
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Fully Threaded
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Rockwell Hardness
C22 to C34
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
Class 8.8
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
1.25 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
DIN 6912
Fastener Finish
Basic Material
Fastener Industry Standards
Min. Tensile Strength
800 N/sq mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Class 8.8
Screw Head Type
Low
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Black Oxide, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 5 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 6912, Flange Diameter Not Applicable