  • Mfr # M07080.080.0022
  • Zoro # G0410621
Key Features
Low Profile Head
Hex Drive
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07080.080.0022
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
22 mm
Drive Size
6 mm
Thread Length
22 mm
Head Height
5 mm
Min. Thread Length
22 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Thread Length
22 mm
Head Dia.
13 mm
Length
22 mm
Head Type
Low Profile
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Black Oxide, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 22 mm, Fastener Length 22 mm, Head Height 5 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable