  • Mfr # M8C12KCS
  • Zoro # G2435447
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M8-1.25
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
160,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M8C12KCS
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
12 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
8 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
12 mm
Min. Thread Length
12 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Head Diameter
13 mm
Head Dia.
13 mm
Dia./Thread Size
Length
12 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
160,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
- 20 Degrees F to 400 Degrees F
Class
12.9
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
ASME B18.3
Thread Pitch
1.25 mm
Maximum Temperature
400 Degrees F
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM A574
Pack Size
Small Pack
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Steel
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM A574
Screw Head Type
Cylindrical
Material Grade
Fastener Finish
Min. Tensile Strength
160,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 12 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable