  • Mfr # M51050.080.0050
  • Zoro # G5348086
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
50 mm
Drive Size
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.080.0050
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
50 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Maximum Head Height
8 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Head Height
7.64 mm
Dia./Thread Size
Length
50 mm
Head Dia.
13 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Coarse
Proof Load
74,000 psi
Color
Silver
Non-Marring Tip
No
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Thread Pitch
1.25 mm
Thread Fit
6G
Maximum Temperature
550 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Sealing Gasket
No
Seal Material
None
Includes Washer
18-8
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Head Texture
Knurled
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Quality Standards
ASTM A307A
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable