  • Mfr # M55050.080.0100
  • Zoro # G0299568
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
100 mm
Drive Size
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55050.080.0100
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
100 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Head Diameter
13 mm
Head Dia.
13 mm
Dia./Thread Size
Length
100 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Metric
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Partially Threaded
Coarse
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
1.25 mm
316
Maximum Temperature
302 Degrees F
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 100 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable