  • Mfr # M55050.080.0020
  • Zoro # G5322082
CAD Available
Key Features
Socket Head
Hex Drive
CAD Drawing
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
20 mm
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55050.080.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
20 mm
Drive Size
6 mm
Thread Length
20 mm
Head Height
8 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
20 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Minimum Head Height
7.64 mm
Maximum Head Height
8 mm
Dia./Thread Size
Length
20 mm
Head Dia.
13 mm
Details
CAD Available
Yes
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Proof Load
74,000 psi
Color
Silver
Sealing Gasket
No
Pack Size
Small Pack
Non-Marring Tip
No
Thread Fit
6G
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Includes Washer
Material Grade/Class
316
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 912
Seal Material
None
Head Texture
Knurled
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Pitch
1.25 mm
Maximum Temperature
550 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM A307A
Fastener Industry Standards
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Finish
Basic Material
Stainless Steel
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
A4
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable