  • Mfr # M07090.080.0035
  • Zoro # G0410579
Thread Size
M8-1.25
Drive Size
6 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07090.080.0035
Thread Size
M8-1.25
Screw Length
35 mm
Drive Size
6 mm
Head Height
5 mm
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
13 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
13 mm
Length
35 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 5 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable