  • Mfr # M51340.080.0020
  • Zoro # G9904776
Drive Size
9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51340.080.0020
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
20 mm
Drive Size
9 mm
Head Dia.
16.0 mm
Head Height
6 mm
Screw Size
M8
Maximum Head Width
16 mm
Maximum Head Height
6 mm
Head Width
16 mm
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 20 mm, Head Width 16 mm, Head Height 6 mm, Drive Size 9 mm, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 16 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 6 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Style Fully Threaded