  • Mfr # M51110.080.0020
  • Zoro # G9977755
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51110.080.0020
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
20 mm
Head Dia.
14.5 mm
Head Height
4 mm
Maximum Head Height
4 mm
Screw Size
M8
Maximum Head Width
15.8 mm
Head Width
15.8 mm
Tensile Strength
72,518 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 20 mm, Head Width 15.8 mm, Head Height 4 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 15.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric