  • Mfr # M51340.080.0040
  • Zoro # G9094827
Drive Size
#4
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51340.080.0040
Fastener Length
40 mm
Drive Size
#4
Head Dia.
16 mm
Head Height
6 mm
Maximum Head Width
16 mm
Maximum Head Height
6 mm
Head Width
16 mm
Tensile Strength
101,526 psi
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 40 mm, Head Width 16 mm, Head Height 6 mm, Drive Size #4, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 16 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 6 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric