  • Zoro # G216465034
Key Features
Truss Head
Phillips Drive
Thread Type
Coarse
Finish
Passivated
Thread Style
Fully Threaded
Material Grade/Class
18-8
Drive Size
#4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1-mpt-8-25
Zoro #
G216465034
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Drive Size
#4
Maximum Head Height
4.65 mm
Thread Size
M8x1.25
Overall Length
25 mm
Screw Size
M8x1.25
Maximum Head Width
17.73 mm
Fastener Length
25 mm
Details
Thread Type
Coarse
Finish
Passivated
Head Type
Truss
Thread Style
Fully Threaded
Material Grade/Class
18-8
Tensile Strength
100,000 psi
Drive
Phillips
System of Measurement
Metric
Type
Machine Screw
Material
Stainless Steel
Item
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Truss, Material Stainless Steel, Finish Passivated, Drive Phillips, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 25 mm, Drive Size #4, Tensile Strength 100,000 psi, Type Machine Screw, Maximum Head Width 17.73 mm, Maximum Head Height 4.65 mm, System of Measurement Metric, Thread Style Fully Threaded, Thread Type Coarse, Package Quantity 50