  • Mfr # ZUSAH70MD007
  • Zoro # G1652167
Key Features
Dash Number
007
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAH70MD007
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
5/32"
Actual Inside Dia.
0.145"
Nominal Outside Dia.
9/32"
Actual Outside Dia.
0.285"
Actual Width
0.07 in
Width - Actual
0.07 in
Inside Diameter - Actual
0.145 in
Outside Diameter - Nominal
9/32 in
Outside Diameter - Actual
0.285 in
Inside Diameter - Nominal
5/32 in
Dash Number
007
Durometer
70A
Metal Detectable
Meets/Exceeds
FDA
FDA Approved
Yes
Temp. Range
-40° to 250° F
Properties
Metal Detectable, Resistant to Oils, Resistant to Water
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 5/32 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 0.1 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 007, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 9/32 in, Actual Outside Dia. 0.285 in, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant