  • Mfr # ZUSAH70MD116
  • Zoro # G1652535
Key Features
Dash Number
116
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH70MD116
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
3/4"
Actual Inside Dia.
0.737"
Nominal Outside Dia.
15/16"
Actual Width
0.103 in
Nominal Width
3/32 in
Actual Outside Dia.
0.943"
Outside Diameter - Nominal
15/16 in
Inside Diameter - Actual
0.737 in
Cross-Section Width
3/32 in
Outside Diameter - Actual
0.943 in
Width - Actual
0.103 in
Inside Diameter - Nominal
3/4 in
O-Ring
Dash Number
116
System of Measurement
Inch
Durometer
70A
FDA Approved
Yes
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Meets/Exceeds
FDA
Application
Temp. Range
-40° to 250° F
Properties
Metal Detectable, Resistant to Oils, Resistant to Water
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 3/4 in, Nominal Width 3/32 in, Actual Inside Dia. 0.7 in, Actual Width 0.103 in, Dash Number 116, Color Black, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 15/16 in, Actual Outside Dia. 0.943 in, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant