  • Mfr # ZUSAS70MD034
  • Zoro # G1677814
Key Features
Dash Number
034
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAS70MD034
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
2-1/8"
Actual Inside Dia.
2.114"
Nominal Outside Dia.
2-1/4"
Actual Width
0.07 in
Actual Outside Dia.
2.254"
Nominal Width
1/16 in
Cross-Section Width
1/16 in
Inside Diameter - Nominal
2 1/8 in
Outside Diameter - Nominal
2 1/4 in
Width - Actual
0.07 in
Outside Diameter - Actual
2.254 in
Inside Diameter - Actual
2.114 in
O-Ring
Dash Number
034
System of Measurement
Inch
Durometer
70A
Color
Red
Meets/Exceeds
FDA
Temp. Range
-80° to 450° F
FDA Approved
Yes
Properties
High Temperature, Metal Detectable, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 2 1/8 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 2.1 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 034, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 2 1/4 in, Actual Outside Dia. 2.254 in, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant