  • Mfr # ZUSAV75MD004
  • Zoro # G1669089
Key Features
Dash Number
004
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAV75MD004
Nominal Inside Dia.
5/64"
Actual Inside Dia.
0.07"
Nominal Outside Dia.
13/64"
Actual Outside Dia.
0.21"
Actual Width
0.07 in
Nominal Width
1/16 in
Width - Actual
0.07 in
Outside Diameter - Nominal
13/64 in
Cross-Section Width
1/16 in
Inside Diameter - Nominal
5/64 in
Outside Diameter - Actual
0.21 in
Inside Diameter - Actual
0.07 in
O-Ring
Dash Number
004
System of Measurement
Inch
Durometer
75A
Color
Blue
Meets/Exceeds
FDA
FDA Approved
Yes
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 5/64 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 0 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 004, Color Blue, Durometer 75A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 13/64 in, Actual Outside Dia. 0.21 in, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant