  • Mfr # ZUSAV75MD028
  • Zoro # G1669204
Key Features
Dash Number
028
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAV75MD028
Nominal Inside Dia.
1-3/8"
Actual Inside Dia.
1.364"
Nominal Outside Dia.
1-1/2"
Actual Outside Dia.
1.504"
Nominal Width
1/16 in
Actual Width
0.07 in
Cross-Section Width
1/16 in
Outside Diameter - Nominal
1 1/2 in
Width - Actual
0.07 in
Inside Diameter - Nominal
1 3/8 in
Outside Diameter - Actual
1.504 in
Inside Diameter - Actual
1.364 in
O-Ring
Dash Number
028
System of Measurement
Inch
Durometer
75A
Color
Blue
FDA Approved
Yes
Temp. Range
-15° to 400° F
Meets/Exceeds
FDA
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 1 3/8 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 1.3 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 028, Color Blue, Durometer 75A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 1 1/2 in, Actual Outside Dia. 1.504 in, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant