  • Mfr # ZUSAV75MD133
  • Zoro # G1669475
Key Features
Dash Number
133
System of Measurement
Inch
Material
Viton
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAV75MD133
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
1-13/16"
Actual Inside Dia.
1.799"
Nominal Outside Dia.
2"
Actual Width
0.103 in
Nominal Width
3/32 in
Actual Outside Dia.
2.005"
Cross-Section Width
3/32 in
Inside Diameter - Nominal
1 13/16 in
Width - Actual
0.103 in
Inside Diameter - Actual
1.799 in
Outside Diameter - Nominal
2 in
Outside Diameter - Actual
2.005 in
Details
Item
O-Ring
Dash Number
133
System of Measurement
Inch
Material
Viton
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
75A
Color
Blue
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Meets/Exceeds
FDA
Application
Metal Detectable
Temp. Range
-15° to 400° F
FDA Approved
Yes
Metal Detectable
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Properties
Product Type
Resistance Properties
Chemical-Resistant, High Temperature-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 1 13/16 in, Nominal Width 3/32 in, Actual Inside Dia. 1.7 in, Actual Width 0.103 in, Dash Number 133, Color Blue, Durometer 75A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 2 in, Actual Outside Dia. 2.005 in, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant