  • Mfr # 25T7/DC-1PK
  • Zoro # G6543612
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
25 W
Bulb Base Type
Double Contact Bayonet (BA15d)
Bulb Shape
T7
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
25T7/DC-1PK
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Max Overall Bulb Length
2-1/4"
Max. Overall Bulb Length
2-1/4"
Light Bulb Dia.
7/8"
Overall Length
2 1/4 in
Bulb Dia.
7/8 in
Details
Item
Incandescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
25 W
Bulb Base Type
Double Contact Bayonet (BA15d)
Bulb Shape
T7
Bulb Housing
Glass
Lighting Technology
Incandescent
Color Temperature
2800K
Dimmable
No
Lumens
195 lm
Rated Life
1,000 hr
Light Technology
Incandescent
Rough Service
No
Shatter-Resistant
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Semi-Protected Outdoor
Light Color
White
Bulb Primary Application
General Purpose
Trade Number
25T7DC/120V
High Output
For Enclosed Fixtures
Standards
RoHS Compliant
Bulb Power Source
Direct Wired
Average Bulb Life
1000 hr.
Light Distribution
Wide Flood
Bulb Start Type
Line Voltage
Bulb Amps
210mA
Replaces
Bulb 25T7/DC
Bulb Finish
Clear
Amps
0.208 A
Overall Bulb Base Type
Double Contact Bayonet
Overall Bulb Shape
T
Wattage Equivalency
25W INC