  • Mfr # 12PSB-10PK
  • Zoro # G3138396
Key Features
Light Technology
Incandescent
Bulb Shape
T2
Bulb Base Type
Telephone Slide No. 5
Wattage Equivalency
2.04W INC
Watts
2.04 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
12PSB-10PK
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Max. Overall Bulb Length
1-7/64"
Light Bulb Dia.
1/4"
Max Overall Bulb Length
1-7/64"
Overall Length
1 7/64 in
Bulb Dia.
1/4 in
Details
Light Technology
Incandescent
Bulb Shape
T2
Bulb Base Type
Telephone Slide No. 5
Wattage Equivalency
2.04W INC
Watts
2.04 W
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Average Bulb Life
12,000 hr.
High Output
No
Bulb Housing
Glass
Trade Number
12PSB
Bulb Finish
Clear
Bulb Primary Application
Telephone
Bulb Amps
170mA
Item
Incandescent Bulb
Standards
RoHS Compliant
Voltage
12V AC
Bulb Type
Miniature
Light Color
White
Lighting Technology
For Enclosed Fixtures
No
Shatter-Resistant
Overall Bulb Base Type
Tel. Slide
Amps
0.17 A
Rated Life
12,000 hr
Overall Bulb Shape
T
Color Temperature
2400K
Dimmable
Three-Way
Description
Formerly LumaPro.
Incandescent Bulb, Bulb Base Type Telephone Slide No. 5, Bulb Housing Glass, Bulb Shape T2, Bulb Finish Clear, Color Rendering Index Not Applicable, Color Temperature 2400K, Lumens Not Applicable, Light Technology Incandescent, Shatter-Resistant No, Trade Number 12PSB, Voltage 12V AC, Watts 2.04 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Rated Life 12,000 hr, Dimmable No, For Enclosed Fixtures No, Three-Way No, Light Color White, Indoor/Outdoor Usage Indoor Only, Overall Length 1 7/64 in