  • Mfr # 60MB-10PK
  • Zoro # G2837012
Key Features
Light Technology
Incandescent
Bulb Shape
T2-1/2
Bulb Base Type
Miniature Bayonet (BA9s)
Wattage Equivalency
3W INC
Watts
3 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
60MB-10PK
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Max Overall Bulb Length
1-3/16"
Light Bulb Dia.
3/8"
Max. Overall Bulb Length
1-3/16"
Bulb Dia.
1/4 in
Overall Length
1 3/16 in
Details
Light Technology
Incandescent
Bulb Shape
T2-1/2
Bulb Base Type
Miniature Bayonet (BA9s)
Wattage Equivalency
3W INC
Watts
3 W
Bulb Housing
Glass
Item
Incandescent Bulb
Lighting Technology
Bulb Type
Miniature
Bulb Amps
50mA
Voltage
60V AC
Bulb Primary Application
Indicator
Average Bulb Life
7500 hr.
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
High Output
No
For Enclosed Fixtures
No
Bulb Finish
Clear
Light Color
White
Trade Number
60MB
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Lumens
9 lm
Shatter-Resistant
Amps
0.05 A
Overall Bulb Base Type
Miniature Bayonet
Overall Bulb Shape
T
Rated Life
7,500 hr
Dimmable
Color Temperature
2400K
Three-Way
Description
Formerly LumaPro.
Incandescent Bulb, Bulb Base Type Miniature Bayonet (BA9s), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T2-1/2, Bulb Finish Clear, Color Rendering Index Not Applicable, Color Temperature 2400K, Lumens 9 lm, Light Technology Incandescent, Shatter-Resistant No, Trade Number 60MB, Voltage 60V AC, Watts 3 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Rated Life 7,500 hr, Dimmable No, For Enclosed Fixtures No, Three-Way No, Light Color White, Indoor/Outdoor Usage Indoor Only, Overall Length 1 3/16 in