  • Mfr # BULK-RS-N30-329
  • Zoro # G002582969
/ea
See details
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N30-329
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
50 ft
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Material
Neoprene
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Shape
Roll
Oil Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi