  • Mfr # BULK-RS-N70-212
  • Zoro # G2449379
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-212
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Chemical Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Roll
Density
1.5 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good