  • Mfr # BULK-RS-N70-222
  • Zoro # G2449266
Rubber Length
6 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-222
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Good
Shape
Strip
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good