  • Mfr # BULK-RS-N70-220
  • Zoro # G2449275
/ea
Key Features
Rubber Length
6 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N70-220
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Standard
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Density
1.5 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good