  • Mfr # BULK-RS-N70-94
  • Zoro # G2449056
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70-94
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Width
2 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Density
1.5 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good