  • Mfr # PKM12175-40HH-01
  • Zoro # G5636150
Key Features
External Hex Drive
Not Graded Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M12-1.75
Head Width
11 mm
Material
PEEK
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PKM12175-40HH-01
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
40 mm
Head Width
11 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head Height
9 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Not Graded
Material
PEEK
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI/ASME B18.6.3
Item
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-50 Degrees to 500 Degrees F
Proof Load
197 N/sq mm
Tensile Strength
28,600 psi
Rockwell Hardness
D87.5
Thread Type
Coarse
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Maximum Temperature
500 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.6.3
Fastener Industry Standards
ANSI/ASME B18.6.3
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material PEEK, Material Grade Not Graded, Fastener Finish Anodized, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ANSI/ASME B18.6.3, Head Type Standard, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 9 mm, Head Width 11 mm, Package Quantity 10