  • Mfr # PKM508-30HH-01
  • Zoro # G5605098
Key Features
External Hex Drive
Not Graded Material Grade/Class
Head Width
7.90 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PKM508-30HH-01
Fastener Length
30 mm
Head Width
7.90 mm
Head Height
3.5 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head and Washer Height
3.5 mm
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Not Graded
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI/ASME B18.6.3
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
26,800 psi
Proof Load
26,800 psi
Rockwell Hardness
D87.5
Temp. Range
Dimensional Standards
ASME B18.6.3
Maximum Temperature
500 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
0.8 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material PEEK, Material Grade Not Graded, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M5-0.8, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ANSI/ASME B18.6.3, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 3.5 mm, Head Width 7.9 mm, Package Quantity 10