  • Mfr # PKM8125-55HH-01
  • Zoro # G5644587
Key Features
External Hex Drive
Not Graded Material Grade/Class
Head Width
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PKM8125-55HH-01
Fastener Length
55 mm
Head Width
7 mm
Min. Thread Length
55 mm
Head Height
5 mm
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Not Graded
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ANSI/ASME B18.6.3
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
26,800 psi
Rockwell Hardness
D87.5
Proof Load
26,800 psi
Temp. Range
-50 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
ASME B18.6.3
Fastener Industry Standards
ANSI/ASME B18.6.3
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material PEEK, Material Grade Not Graded, Fastener Finish Anodized, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ANSI/ASME B18.6.3, Head Type Hex, Min. Thread Length 55 mm, Head Height 5 mm, Head Width 7 mm, Package Quantity 10