  • Mfr # PS-NYLB-48
  • Zoro # G4383936
/ea
Key Features
Material
Nylon 6/6
Color
Black
Shape
Rectangular
Tensile Strength Rating
Excellent
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PS-NYLB-48
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4 ft
Width
0.75 in
Thickness
0.375 in
Plastic Thickness
0.375 in
Plastic Width
0.75 in
Plastic Length
4 ft
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
3/4 in W x 48 in L
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Nylon Bar
Material
Nylon 6/6
Color
Black
Shape
Rectangular
Tensile Strength Rating
Excellent
Grade
Standard
Temp. Range
-20 Degrees to 210 Degrees F
Tensile Strength
13,000 psi
Standards
UL 94 HB
Durometer
Rockwell M85
Plastic Thickness Tolerance
Machinability
100 %
Maximum Temperature
210 Degrees F
Friction Coefficient
0.25
Temperature Range
-20 Degrees to 210 Degrees F
Friction Rating
Slippery
Water Absorption Rating
Poor
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Hardness Rating
Hard
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Plastic Hardness
Rockwell M85
Plastic Density
0.041 lb/cu in
Impact Strength
0.6 ft-lb/in
Water Absorption
1.28 %
UV Resistant
No
Impact Strength Rating
Poor
Wear Factor
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Backing Type
No Backing
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
7 x 10^-5 K^-1
Dielectric Strength
25 kV/mm
Flexural Modulus
2,200 MPa
Rockwell Hardness
85 HRM
Shore Hardness
75 Shore D
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Wear Rate
Not Rated
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Weight
0.56 lb
Description
Nylon Bar, Nylon 6/6, Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 0.75 in, Plastic Thickness 0.375 in, Black, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 13,000 psi, Impact Strength 0.6 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.25, Water Absorption 1.28 Percent, Plastic Density 0.041 lb/cu in, Corrosion and Chemical Resistance Fair