  • Mfr # PS-NYL-GF-45
  • Zoro # G4373515
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Nylon 6/6
Color
Black
Shape
Rectangular
Tensile Strength Rating
Excellent
Grade
Glass-Filled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PS-NYL-GF-45
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4 ft
Width
2 in
Thickness
0.750 in
Plastic Thickness
0.75 in
Nominal Size
2 in W x 48 in L
Plastic Width Tolerance
+/-0.250 in
Plastic Length
4 ft
Plastic Width
2 in
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Nylon Bar
Material
Nylon 6/6
Color
Black
Shape
Rectangular
Tensile Strength Rating
Excellent
Grade
Glass-Filled
Temp. Range
-40 Degrees to 230 Degrees F
Tensile Strength
13,000 psi
Durometer
Rockwell M88
Standards
UL 94 V-0
Water Absorption Rating
Poor
Temperature Range
-40 Degrees to 230 Degrees F
Impact Strength Rating
Poor
Friction Rating
Very Slippery
Water Absorption
0.75 %
Wear Factor
Maximum Temperature
230 Degrees F
Plastic Thickness Tolerance
Minimum Temperature
-40 Degrees F
UV Resistant
No
Plastic Density
0.042 lb/cu in
Plastic Clarity
Opaque
Friction Coefficient
0.16
Impact Strength
0.6 ft-lb/in
Machinability
100 %
Plastic Hardness
Rockwell M88
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Plastic Hardness Rating
Hard
Backing Type
No Backing
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Coefficient of Thermal Expansion
6.3 x 10^-5 K^-1
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Weight
3.02 lb
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Wear Rate
Not Rated
Filler Material
Glass
Shore Hardness
85 Shore D
Dielectric Strength
30 kV/mm
Flexural Modulus
4,500 MPa
Rockwell Hardness
88 HRM
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Description
Nylon Bar, Nylon 6/6, Glass-Filled, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 2 in, Plastic Thickness 0.75 in, Black, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 13,000 psi, Impact Strength 0.6 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.16, Water Absorption 0.75 Percent, Plastic Density 0.042 lb/cu in, Corrosion and Chemical Resistance Fair