  • Mfr # M51730.140.0001
  • Zoro # G5334856
Key Features
Hex Type
Standard Hex
Lock Type
Nylon Insert
Material
A2 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51730.140.0001
Dimensions
Thread Size
M14-2.00
Hex Height
14 mm
Hex Width
22 mm
Dia./Thread Size
M14-2.00
Nut Height
14.0 mm
Width Across Flats
22 mm
Details
Item
Lock Nut
Hex Type
Standard Hex
Lock Type
Nylon Insert
Material
A2 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
Standards
D985
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Metric
Locknut Series
Metric Regular
Pack Size
Small Pack
Fastener Finish
Type
Nylon Insert Lock Nut
Fastener Thread Type
Nut Style
Nylon Insert Lock Nut
Material Grade
A2
Dimensional Standards
D985
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Thread Direction
Right Hand
Nut Standards
Description
Lock Nut, Finish Plain, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Thread Size M14x2.00, Hex Width 22 mm, Hex Height 14 mm, Lock Type Nylon Insert, Dimensional Standards D985, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Pack Size Small Pack, Package Quantity 25