  • Mfr # M51730.200.0001
  • Zoro # G5334874
Key Features
Hex Type
Standard Hex
Lock Type
Nylon Insert
Material
A2 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51730.200.0001
Dimensions
Thread Size
M20-2.50
Hex Height
20 mm
Hex Width
30 mm
Dia./Thread Size
M20-2.50
Width Across Flats
30.0 mm
Nut Height
20.0 mm
Details
Item
Lock Nut
Hex Type
Standard Hex
Lock Type
Nylon Insert
Material
A2 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
Standards
ASME 18.2.1; ASTM A307A; D985; RoHS Compliant
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Metric Coarse
Locknut Series
Metric Regular
Manufacturer Location
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Resistance Properties
High Temperature Resistant
Removable
Yes
Thread Pitch
2.5 mm
Color
Silver
Made in North America
No
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Fit
6H
RoHS Compliant
Yes
Pack Size
Small Pack
REACH Compliant
Minimum Yield Strength
700 N/sq mm
Nut Standards
D985
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
ASME 18.2.1, D985
Nut Style
Nylon Insert Lock Nut
Type
Nylon Insert Lock Nut
Material Grade
A2
Fastener Finish
Fastener Thread Type
Metric
Insert Material
Nylon
Material Quality Standards
ASTM A307A
Description
Lock Nut, Finish Plain, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Thread Size M20x2.50, Hex Width 30 mm, Hex Height 20 mm, Lock Type Nylon Insert, Dimensional Standards ASME 18.2.1, D985, Material Quality Standards ASTM A307A, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Color Silver, Insert Material Nylon, Made in North America No, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F