  • Mfr # M12320.480.0300
  • Zoro # G5580111
Free Shipping & Returns
Key Features
Hex Type
Standard Hex
Lock Type
Nylon Insert
Material
Steel
Material Grade/Class
Class 5
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M12320.480.0300
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M48-3.00
Hex Height
48 mm
Hex Width
75 mm
Width Across Flats
75.0 mm
Dia./Thread Size
M48-3.00
Nut Height
48.0 mm
Details
Item
Lock Nut
Hex Type
Standard Hex
Lock Type
Nylon Insert
Material
Steel
Material Grade/Class
Class 5
Finish
Zinc Plated
Standards
D985
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Metric Fine
Locknut Series
Metric Regular
Pack Size
Small Pack
Rockwell Hardness
30
Material Grade
Fastener Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
D985
Nut Standards
Fastener Finish
Zinc
Basic Material
Fastener Thread Type
Metric Fine
Nut Style
Nylon Insert Lock Nut
Type
Nylon Insert Lock Nut
Description
Lock Nut, Finish Zinc-Plated, Material Steel, Material Grade/Class Grade 5, Thread Size M48x3.00, Hex Width 75 mm, Hex Height 48 mm, Lock Type Nylon Insert, Dimensional Standards D985, Material Quality Standards DIN 267-4, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Color Silver, Industry Standards DIN 985, Insert Material Nylon, Made in North America No, Pack Size Small Pack, REACH Compliant Yes, Removable Yes, Resistance Properties Not Applicable