  • Mfr # M12348.050.0001
  • Zoro # G9464856
Material Grade/Class
Class 8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M12348.050.0001
Thread Size
M5-0.80
Hex Height
5 mm
Hex Width
8 mm
Width Across Flats
8.0 mm
Nut Height
5.0 mm
Dia./Thread Size
M5-0.80
Material Grade/Class
Class 8
Description
Lock Nut, Finish Zinc-Plated, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Thread Size M5x0.80, Hex Width 8 mm, Hex Height 5 mm, Lock Type Nylon Insert, Dimensional Standards D985, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Pack Size Small Pack, Rockwell Hardness 30, Package Quantity 100