  • Mfr # ZUSAACG2.4X13.3
  • Zoro # G200450862
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
HNBR
O-Ring Material Compatibility
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAACG2.4X13.3
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
13.3 mm
Actual Inside Dia.
13.3 mm
Nominal Outside Dia.
18.1 mm
Nominal Width
2.4 mm
Actual Outside Dia.
18.1 mm
Actual Width
2.4 mm
Width - Actual
2.4 mm
Inside Diameter - Actual
13.3 mm
Cross-Section Width
2.4 mm
Inside Diameter - Nominal
13.3 mm
Outside Diameter - Actual
18.1 mm
Outside Diameter - Nominal
18.1 mm
Details
System of Measurement
Metric
O-Ring Material
HNBR
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Green
FDA Approved
FDA Approved
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Item
O-Ring
Temp. Range
-55 to 300 Degrees F
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Durometer (Hardness) Rating
Medium Hard
Properties
Resistant to Chemicals, Resistant to Oils, Resistant to Water
Application
AC Auto
Product Type
O-Ring
Operating Temperature - Maximum
300 Degrees F
Material
Operating Temperature - Minimum
-55 Degrees F
Resistance Properties
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material HNBR, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 13.3 mm, Nominal Width 2.4 mm, Actual Inside Dia. 13.3 mm, Actual Width 2.4 mm, Dash Number Not Applicable, Color Green, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 18.1 mm, Actual Outside Dia. 18.1 mm, Temp. Range -55 to 300 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant