  • Mfr # ZUSAACG1.8X6.6
  • Zoro # G700450935
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
HNBR
O-Ring Material Compatibility
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAACG1.8X6.6
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
6.6 mm
Actual Inside Dia.
6.6 mm
Nominal Outside Dia.
10.2 mm
Nominal Width
1.8 mm
Actual Outside Dia.
10.2 mm
Actual Width
1.8 mm
Width - Actual
1.8 mm
Inside Diameter - Actual
6.6 mm
Cross-Section Width
1.8 mm
Inside Diameter - Nominal
6.6 mm
Outside Diameter - Actual
10.2 mm
Outside Diameter - Nominal
10.2 mm
Details
System of Measurement
Metric
O-Ring Material
HNBR
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Green
Temp. Range
-55 to 300 Degrees F
FDA Approved
FDA Approved
Durometer (Hardness) Rating
Medium Hard
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Item
O-Ring
Properties
Resistant to Chemicals, Resistant to Oils, Resistant to Water
Application
AC Auto
Product Type
O-Ring
Resistance Properties
Operating Temperature - Minimum
-55 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
300 Degrees F
Material
Description
O-Ring, Not Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material HNBR, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 6.6 mm, Nominal Width 1.8 mm, Actual Inside Dia. 6.6 mm, Actual Width 1.8 mm, Dash Number Not Applicable, Color Green, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 10.2 mm, Actual Outside Dia. 10.2 mm, Temp. Range -55 to 300 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant